Czy studiować prawo

Od pewnego czasu uczelni, na których można studiować prawo w takiej czy innej formie jest sporo. Uwolnienie tego zawodu miało swoje dobre i złe strony. Obecnie po studiach licencjackich można udać się na studia magisterskie o profilu prawniczym. Prawo można studiować i dziennie i zaocznie. Jest to z pewnością ułatwienie dostępu do tego zawodu, jest to plus. Ale pytanie – czy taka sytuacja nie wiąże się również z minusami?

A zatem każdy może studiować prawo. Czy oznacza to również, że każdy może być prawnikiem? Pamiętajmy, że aby pracować jako adwokat, prokurator czy sędzia należy ukończyć odpowiednią aplikację. Chętnych jest sporo, a liczba miejsc w którymś momencie jest ograniczona. Ale prawnik może pracować również w firmach i to zarówno w krajowych, jak i zagranicznych. Dobrze jest, podobnie zresztą jak w przypadku innych dziedzin, znać języki obce. Wtedy będziemy mieli szersze pole manewru. Wielu absolwentów prawa pracuje również w administracji.

Jeżeli chcemy zostać tłumaczem przysięgłym to studia prawnicze mogą nam nieco ułatwić drogę. Choć trzeba liczyć się z koniecznością biegłej znajomości przynajmniej jednego języka obcego i konieczności ukończenia studiów podyplomowych związanych z translatoryką. Kandydat na tłumacza przysięgłego musi posiadać tytuł magistra, najlepiej filologii obcojęzycznej, a jeżeli nie była to filologia, ale posiada tytuł magistra to powinien ukończyć odpowiednie studia podyplomowe. Wtedy może przystąpić do egzaminu. W czym mu pomogą studia prawnicze? Znajomość języka prawa, przepisów oraz pewnych konwencji z pewnością będzie dla niego rzeczą pomocną.

A jeżeli chcemy zostać sędzią, prokuratorem, adwokatem to musimy po ukończonych studiach prawniczych udać się na odpowiednią aplikację. Po dostaniu się musimy ją oczywiście pozytywnie ukończyć. Wtedy możemy zostać prawnikami, sędziami lub kimś innym. Jak więc widać droga do wymarzonego zawodu adwokata czy sędziego nie jest prosta. Nie każdy absolwent prawa dostaje się na aplikację. Stąd też warto zawczasu zastanowić się czy prawo jest rzeczywiście dla nas.

Prawo to specyficzna i trudna dziedzina. Jak widać na powyższych przykładach droga do zawodu sędziego i adwokata nie jest łatwa. Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie czy rzeczywiście ta dziedzina wiedzy nas interesuje. A może lepiej wybrać coś związanego z administracją albo inny kierunek pokrewny. Uczelni, po których można zostać prawnikiem jest obecnie sporo, ale czy to dobrze. Z jednej strony każdy ma drogę otwartą, z drugiej strony rośnie konkurencja. Obecnie absolwentów prawa jest na rynku dużo. Należy się po prostu zastanowić co chcemy w życiu robić.

Absolwent prawa może pracować na różnych stanowiskach. Niestety, wliczając w to również takie stanowiska, do których studia prawnicze nie są mu potrzebne. Jak zwykle w większych miastach są większe możliwości znalezienia ciekawej pracy. Warto zawczasu prześledzić możliwości na rynku lokalnym, chociaż te się zmieniają. Jedno jest pewne – znajomość tej dziedziny w życiu się przydaje. Jakby ironicznie to nie zabrzmiało w razie sporu w sądzie będzie nam łatwiej.

Jeszcze nie ma komentarzy.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.