Gdy zaginie ważny dokument

7b37d007-bd2c-4ae8-bb18-411580495bdbSytuacja, w której nagle zauważamy brak dowodu, karty płatniczej, prawa jazdy przyprawia nas o szybsze bicie serca. To niezwykle ważne dokumenty, a ich utrata wiąże się z różnymi niedogodnościami. Dotyczą one nie tylko wielu formalności, jakie musimy załatwić, by otrzymać nowy dokument. Posługując się naszym zgubionym dowodem osobistym, ktoś inny może narazić nas na poważne kłopoty.
Jeśli stwierdzimy, że któryś z ważnych dokumentów nam zaginął, musimy go czym prędzej zastrzec. Robi się to w różnych miejscach, zależnie od tego, czy sprawa dotyczy dowodu, paszportu, prawa jazdy czy jeszcze innego dokumentu. Zgubienie lub kradzież dowodu osobistego trzeba zgłosić we właściwym urzędzie gminy lub w konsulacie, gdy zdarzenie miało miejsce poza granicami Polski. Urzędnik wyda stosowne zaświadczenie. Następnie składamy wniosek o nowy dowód, za którego wydanie nie płacimy. Gdy przebywamy za granicą, możemy wnioskować drogą internetową, ale tylko pod warunkiem, że dysponujemy potwierdzonym podpisem elektronicznym.
Zgubienie paszportu naraża nas na dodatkowe koszty finansowe. W przypadku kradzieży również trzeba uiścić opłatę, ale jest ona o wiele niższa. Gdy stracimy ten dokument, udajemy się do najbliższego biura paszportowego. Zgłaszamy tam zaistniałą sytuację i wnioskujemy o wydanie nowego. Utrata paszportu może przydarzyć nam się również za granicą. Wtedy udajemy się do polskiego konsulatu, by otrzymać dokument zastępczy, który umożliwi nam powrót do kraju.
Utarta karty płatniczej może mieć dla nas przykre konsekwencje finansowe, jeśli w porę się nie zorientujemy i jej nie zastrzeżemy. Brak karty trzeba jak najszybciej zgłosić w banku osobiście, telefonicznie lub przez bankowość internetową. Do dyspozycji mamy również Zintegrowany System Zastrzegania Kart Płatniczych, który pozwala przez telefon zastrzec wszystkie polskie karty płatnicze.
Do ważnych dokumentów, które możemy z wielu powodów utracić, należą też prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Gdy zaginie prawo jazdy, trzeba wybrać się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego, by w wydziale komunikacji zgłosić ten fakt i złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu, co będzie nas kosztowało 100 zł. Nowe prawo jazdy otrzymamy dopiero po upływie miesiąca, więc przez ten czas musimy powstrzymać się od kierowania pojazdem. Prowadzić nie możemy również, gdy zaginął dowód rejestracyjny. W takiej sytuacji powinniśmy udać się do wydziału komunikacji w celu wyrobienia nowego dowodu. Zanim urzędnicy przyjmą wniosek, wymagają przedstawienia między innymi tablic rejestracyjnych czy ważnego ubezpieczenia OC.
Kiedy zorientujemy się, że brakuje nam jednego z ważnych dokumentów, warto zrobić wszystko, by uniknąć dodatkowych problemów, jakie z tej sytuacji mogą wyniknąć. W tym celu o kradzieży lub zgubieniu warto również zawiadomić policję, a na miejscu ubiegać się o potwierdzenie zgłoszenia na piśmie. Pomocne okaże się też umieszczenie stosownej informacji w systemie Dokumenty zastrzeżone, z którego korzystają wszystkie instytucje finansowe w kraju, udzielając kredytów. Można tego dokonać, udając się do wybranych banków.
Zgubienie lub kradzież dokumentu może przytrafić się każdemu. Nie warto wtedy panikować, bo zdenerwowanie w niczym nam nie pomoże. Najważniejszy krok, jaki musimy wtedy zrobić, to jak najszybciej zgłosić zaistniałą sytuację w odpowiednim miejscu. Niekiedy zdarza się, że zagubiony dowód czy paszport odnajdujemy. Jeżeli dokument już zastrzegliśmy, to w żadnym razie nie możemy go używać. Grozi to posądzeniem o oszustwo.

Jeszcze nie ma komentarzy.

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.